Toto webové sídlo využíva iba technické cookies, nespracováva a neuchováva žiadne osobné údaje.
Viac informácií...

Prejsť na hlavný obsah
Spýtajte sa novú otázku

Odteraz sa knižnice spýtate jednoduchšie

Slovenská národná knižnica spustila novú verziu celonárodného portálu Spýtajte sa knižnice. Jeho cieľom je rýchlo a presne odpovedať na otázky, ktoré sa týkajú služieb slovenských knižníc. Druhá verzia dostala nielen nový dizajn, ale aj funkcie. Do projektu sa zatiaľ zapojilo 12 knižníc z celého Slovenska. Modernejší portál 2. novembra 2022 nahradil pôvodnú verziu, ktorú verejnosť využívala 11 rokov.

Portál prešiel kompletnou premenou. Prichádza s novým moderným dizajnom, ktorý vytvorili v Slovenskej národnej knižnici. Webová stránka spĺňa požiadavky doby. Všetky nástroje sú jednoduché a intuitívne. Portál má rýchlu odozvu a bol navrhnutý s ohľadom na kritéria prístupnosti webových sídiel. Dostal aj niekoľko nových funkcií, ktoré majú používateľom pomôcť rýchlejšie nájsť odpovede. Jednou z nich je napríklad možnosť vyhľadávania v archíve zodpovedaných otázok či výber knižnice priamo z mapy Slovenska. Používatelia portálu majú rovnako ako v minulosti možnosť pýtať sa v slovenčine aj v angličtine. Novinkou je archív otázok v anglickom jazyku.

Nové nástroje uľahčia prácu aj správcom portálu. Teraz môžu všetky úlohy vyriešiť priamo na webovej stránke. Po prihlásení majú rôzne možnosti spravovania otázok, odoslanie odpovede priamo na e-mail, zaradenie otázky do archívu, úpravu informácií o knižnici…

Za prevádzku portálu Spýtajte sa knižnice plne zodpovedá Slovenská národná knižnica v Martine. Jeho cieľom je rýchlo a zároveň presne odpovedať na otázky, ktoré sú zamerané na rôzne služby slovenských knižníc. Používateľ si môže vybrať knižnicu, ktorej otázku položí. Odpoveď dostane spravidla do troch pracovných dní. Pri zložitejších otázkach do siedmych. Projekt funguje nepretržite od roku 2011. Už viac ako desaťročie sa teší veľkej obľube verejnosti aj knižníc.